Špargľa sa dnes teší veľkej obľube, ale iba na tanieri. Je veľmi málo ľudí, ktorí sa ju rozhodnú i pestovať. Zaujímavé je, že približne osemdesiat rokov dozadu, sa pestovala aj v našej krajine, a to dokonca na komerčnú produkciu. Pravdou je, že špargľa potrebuje dostatok pozornosti a čas. Ak vám však už raz vyrastie, môžete sa z nej tešiť mnoho rokov.
Špargľa je trváca rastlina. Na jednom mieste ju môžete pestovať až dvadsať rokov. Ak ju konzumujete pravidelne, pre potreby štvorčlennej rodiny budete potrebovať približne dvadsať rastlín. Tie vám na záhrade zaberú okolo desiatich metrov. Jednotlivé rastliny, by mali byť od seba vzdialené aspoň tridsať centimetrov. Výhodou však je, že medzi nimi môžete pestovať skoré plodiny, ako napríklad špenát, alebo rôzne druhy šalátov, či bylinky.
Ak natrafíte na predpestované sadenice, určite si ich zakúpte. Je však dosť pravdepodobné, že takéto šťastie nebudete mať, pretože nejde o klasický tovar v záhradkárskych obchodoch. Ostáva vám teda jediná možnosť, a to vypestovať si ju zo semien. Tie zoženiete najskôr na internete, alebo ich môžete odobrať z dospelých samičích rastlín. Vysievame ich priamo na záhon, v druhej polovici apríla. Aspoň týždeň pred vysiatím semená namočte do vlažnej vody. Tak podporíte klíčenie. Približne mesiac neskôr sa objavia prvé výhonky. Tie je potrebné pretrhať.
Na plody sa môžete tešiť však až dva roky po vysiatí. Postupne ako bude špargľa rásť, zbavujte políčko samčích rastlín. Tie spoznáte podľa kvetu. Tvoria totižto menej výhonkov, takže aj menej rodia. Ak by sa vám podarilo predsa len zohnať sadenice, úrodu budete môcť zbierať už v daný rok.
Špargľa je pomerne náročná na pôdu. Obľubuje ľahkú, piesočnato-hlinitú a dostatočne hlbokú zeminu. Musí byť dobre priepustná a nie premokrená. Na záhrade jej nájdite stanovište, ktoré bude chránené pred silnejším vetrom a dostatočne slnečné.