Stresujúce udalosti nepriaznivo pôsobia na celkový organizmus. To vieme všetci. Čo ale, keď sme v strese tak dlho, že si ho ani neuvedomujeme? Naučili sme sa s ním žiť a náš aktuálny zdravotný stav považujeme za prirodzený a normálny. Poradíme vám ako rozoznať či ste v strese, alebo nie.
Fyzické prejavy
Choroby– ak ste často prechladnutí, máte chrípky, alebo nádchy máte oslabenú imunitu. Je to v dôsledku stresových hormónov, ktoré tlmia činnosť imunitného systému. Pozor, môže to viesť k vzniku k vzniku rakoviny, problémom s pečeňou a zvýšenej nehodovosti.
Sexuálny život– kortizol a adrenalín znižujú chuť na sex, klesá nie len vaše libido, ale aj plodnosť.
Srdce – máte vyšší tep. Srdce je pod vplyvom hormónov nútené zvýšiť tepovú frekvenciu. V snahe zásobovať krvou aj orgány, ktoré sú v stresových situáciách zablokované bije silnejšie a silnejšie. Môže to viesť k arytmii až infarktu.
Obezita– zjete toho viac než v minulosti a vidieť to na vašej hmotnosti? Aj tomuto vďačíte za účinky kortizolu a adrenalínu. Aby si organizmus zaistil prežitie nútia nás hormóny jesť viac jedla.
Vredy– vredy v tráviacom trakte nemusia byť z nevhodného stravovania. Pokojne ich môžu spôsobiť vysoké hladiny stresových hormónov.
Psychické prejavy
Emócie– strácame kontrolu nad vlastnými emóciami. Rýchlo im prepadneme. Sme často rozčúlení, podráždení, nahnevaní, netrpezliví a neraz môžeme podľahnúť až zúrivosti. Horšie zvládame pocity strachu a úzkosti.
Zlozvyky– vplyvom stresu sa mení fyzická podstata mozgu čo môže mať vplyv na rozvinutie rôznych druhov závislostí. Možno začnete užívať alkoholické nápoje, vypijete viac šálok kávy, siahnete častejšie po niečom sladkom, alebo si zapálite viac cigariet denne než bežne.
Depresie – takmer permanentné zlá nálada, pocit smútku, nervozita a náladovosť v kombinácii s nedostatkom oddychu sú najlepším základom pre vznik depresie.