Internet je ako oceán, plný informácií. Nezriedka neviete, na čo pri surfovaní natrafíte. Môže ísť o overené stránky alebo úplne nezmysly, ktoré vám popri tom stiahnu do počítača vírus. Horšie ako to, je iba presvedčenie, že všetko na internete je stopercentne pravdivé. Samotné spravodajské redakcie upozorňujú na problém hoaxov, čiže vymyslených správ.
Hoax
Možno ste už toto slovo počuli, no nevedeli ste jeho význam. Ide o správu, ktorá je preposielaná a zverejňovaná ako pravdivá. V skutočnosti tomu ale tak nie je. Sú to ako keby informačné vírusy, ktoré napádajú nás a naše myslenie skôr ako náš počítač. Čo od nich čakať? Témy hoaxov sa môžu pohybovať v akejkoľvek sfére. Podobne ako ľudia, ktorí ich vytvárajú. Môže ísť o rôzne politické informácie, petície, či o prosby pre ľudí v núdzi. Často sa ľudia nachytajú a chytia do pasce. Obľúbená téma mylných informácií na internete je šírenie správ o spoplatňovaní, ktoré sa nekoná. Azda jedná úsmevná vec je, že mnohý ľudia uveria falošným mailom od veľkých firiem, ktoré sa na správe nepodieľali.
Ako sa nenechať obalamutiť? Pravidlo je jasné a to neveriť neovereným zdrojom. Ak uvidíte podozrivú internetovú stránku, či prípadne mail, mali by ste jeho obsah brať s nadhľadom. Mnohý z nás to poznajú pod pojmom spam. Samotné schránky nám ich triedia, no nezvykajte si, že sa s niečím takým nestretnete.
Možno si myslíte, čo vedie ľudí, aby šírili takéto nezmyselné a zbytočné informácie. Mnohý to robia iba zo škodoradosti a v snahe pobaviť sa na účet druhých. Nájdu sa aj taký, ktorý vďaka podvodom chcú z ľudí vymámiť peniaze na svoj účet. Či už pod zásterkou pomoci alebo vystrašenia. Aby sa dôveryhodnosť správy docielila, často autori odkazujú na zdroje, autority či internetové stránky, ktoré sú neexistujúce. Ako tomu potom ľudia uveria? Jednoduchým naformulovaním názvu, ktoré pripomína inštitúciu, o ktorej vieme. Tón naliehavosti navyše prekrýva akékoľvek pochybnosti.
Či už využívate internet na prácu, zábavu alebo len pre samotné surfovanie, určite nezabúdajte na ochranu. Nie len antivírus ochráni vás a váš počítač, ale často krát aj zdravý úsudok.