Ako riešiť prvé bývanie?

Podľa posledných štatistík je Slovensko na chvoste Európskej únie pokiaľ ide o odchod mladého človeka z rodičovského domu do samostatného bývania. Táto pozícia ale nemusí byť negatívnou. Vypovedá aj o niečom úplne inom. Slovenská rodina je viac súdržná, viac rodinnejšia. Nepríde mi správne aby sme kopírovali napr. Nemecko v tom, že dieťa od 18 rokov ide bývať samostatne. Tradícia u nás je predsa úplne iná. Niekedy to bolo dokonca trojgeneračné bývanie, ktoré tiež malo svoje nesmierne vzťahové výhody.

svoboda

Mladý človek zaiste ale túži bývať sám. Kedy ?

  • Keď na to dozrel
  • Keď si to vie sám zaplatiť

Kde ale získať byt, keď štartovacie byty pre mladých sa nestavajú ? Nebolo by jednoduchšie, keby štát postavil jednoizbové byty a za prijateľných podmienok by ich prenajímal mladému človeku najviac na obdobie päť rokov ? Nie na trvalo- ak by to mali byť štartovacie štátom financované byty pre mladých- tak by predsa nemohli byť na 20 rokov. Obdobie 5 rokov postačí na vytvorenie finančnej rezervy potrebnej pre realizáciu ďalšieho bývania.
Toto ale nemáme ! Ako teda získať prvé bývanie ?

byt

  • Prenájmom bytu- pozor ale na sumu, ktorú zaplatíte. Je normálne, že budete platiť energie a vodu, ale pozor si dajte na to, koľko zaplatíte iba za holý prenájom. Táto suma nesmie byť väčšia ako je splátka v prípade hypotéky.
  • Hypotéka na kúpu bytu, alebo domu. Ak máme taký príjem, že si môžeme dovoliť zobrať a hlavne platiť hypotéku- tak to urobme čím skôr. Čím skôr začnem splácať- tým skôr samozrejme splatím.Nie je podľa mňa vhodné platiť vysoký nájom a nemať svoje vlastné bývanie. Príde mi výhodnejšie tieto peniaze dávať do svojho bývania. Nemusíme mať byt na hlavnej ulici- čím ďalej od centra- tým nižšia cena.
  • Vlastné bývanie riešim iba v prípade, že je to moje definitívne bývanie. Že už mám jasno v tom, že práve tu chcem žiť celý život. Ak nie potom riešim iba prenájom.
  • Lacný prenájom získam z bývalých internátov alebo robotníckych hotelov prerobených na garsónky- určené na prechodné bývanie. Je to ekonomicky najlacnejší a najdostupnejší variant.